середу, 4 травня 2016 р.

Екологічні проблеми природного середовища

Що таке стихійне лихо?
Інколи погода починає псуватись. Теплий дощик переходить в громовицю, що несе за собою пожежі або затоплює все навколо; приємний вітерець — в буревій, який змітає все на своєму шляху.
А то ще й сонечко почне дужче припікати, ведучи за собою засуху.
Взимку можливі тривалі снігопади та обледеніння.
Ці явища природи, які виникають раптово і призводять до порушення нормального життя, а іноді й до загибелі людей, — стихійне лихо. До стихійних лих належать: землетруси, виверження вулканів, повені, снігові намети, засухи, бурі, тощо.

Гроза
Кожного року на нашій планеті вирує 16 мільйонів громовиць, тобто кожну секунду в земну кулю впивається близько 100 вогняних стріл.
Блискавка миттєво нагріває повітря на своєму шляху. Повітря, розширюючись, видає звук, ніби порохові гази вирвались з дула гармати. Утворюються перекати грому, які чути на десятки кілометрів.
Блискавки можуть досягти декількох кілометрів в довжину. їх температура піднімається до 30 тисяч градусів.
Від удару блискавки нерідко руйнуються будівлі, виникають пожежі, гинуть люди і тварини. Ще древні помітили, що часто блискавка, вбиваю-
чи людей, не залишає на їх тілі жодних слідів. Бували випадки, коли вона, спопеливши людину, залишала її одяг незайманим, або «роздягала» свої жертви, розкидаючи їх одяг на десятки метрів навколо, а людина залишалася живою. Інколи, проникнувши в дім, зовсім не причиняла шкоди його мешканцям, «гралася» з предметами побуту.
Поради Королеви Безпеки
Як поводитись під час грози.
Влітку можливо потрапити в грозу і бути жертвою удару блискавки.
Якщо ти опинився в епіцентрі грози на відкритій місцевості, то:
— не ховайся на пагорбах; 
— присядь навпочіпки в суху яму, траншею. При цьому ступні ніг повинні бути разом, спина зігнута, голова та груди опущені на коліна, тіло повинно мати якомога менший контакт із землею;
— ні в якому разі не ховайся за високі дерева, особливо за ті, що стоять окремо. Найбільш небезпечні дуб, тополя, ялина,, сосна;
— перечекай грозу під березою та кленом, в чагарнику — блискавка майже ніколи не влучає в них;
— можна сховатися в лісі під деревами — там найбезпечніше;
— не стій поруч із металевими предметами. Якщо ти знаходишся в поході, всі металеві предмети віднеси на декілька метрів вбік від наметів. Якщо ти в приміщенні:
— відключи з електромережі телевізор, інші електроприлади;
— не користуйся телефоном;
— не торкайся до водопровідних кранів;
— не стій біля димарів, печей, камінів.
Щоб блискавка не потрапила у будівлю, на даху повинен стояти громовідвід.
Цікаво знати!
При розкопках в Єгипті знайдені щогли, що стояли навколо храму і були захистом від «небесного вогню».
Поради лікаря Будьздоровченка
Якщо вразила блискавка.
Не лякайся, дій швидко, без метушні — від тебе залежить життя людини:
— ні в якому разі не прикопуй постраждалого в землю! Це ще більше утруднить його дихання, обов'язково викличе охолодження тіла та порушення кровообігу;
— роби потерпілому штучне дихання до тих пір, доки не з'явиться його власне;
— при першій же можливості викликай швидку допомогу.
Цікаво знати!
Чудеса кульової блискавки.
Під час грози інколи з'являється кульова блискавка. Як це трапляється — вчені ще не знають, але розповідають чимало цікавих історій. Бували випадки, коли сяюча куля залітала через вікно до приміщення і, покрутившись, поверталася через те ж саме вікно назад, нікого не зачепивши.
Цей кумедний випадок трапився в 1924 році в одному з селищ під Новгородом близько другої години дня. Почався сильний дощ з поривами шквального вітру. В будинку Савушкіних знаходилось двоє: доросла донька Ганна і 10-річний син Олексій. Хлопчик сидів на лаві і дивився у вікно. Біля печі стояла діжа з тістом. Ганна вийшла в сіни, і в цю мить почувся тріск. Дівчина впала, а коли прийшла до тями, — забігла до кімнати. Перед її очима постала страшна картина: на вікнах не було жодної рами, не було й хлопчика. Перелякана дівчинка підбігла до вікна і визирнула на вулицю. Олексій сидів біля паркану за дорогою, поряд валялись рами і стояла діжа з тістом.
У Олексія — декілька подряпин, тісто навіть не вихлюпнулось, а біля воріт вбиті двоє людей і кінь.
Хоча інколи політ кульової блискавки буває спокійним, але це не означає, що вона безпечна для спостерігачів. Від цих дивних блискавок загинуло багато людей та тварин; вони бувають причиною пожеж; псують електроприлади; можуть вибухати, розвалюючи стіни, димарі. Ця блискавка проникає до помешкання через димар, мізерну щілину, навіть пробиває скло.
Поради Королеви Безпеки
Про те, що збирається гроза, можна судити за такими прикметами:
— сонце надто пече, а в повітрі нагромаджується волога;
— починає особливо змінюватись небо і навіть відчувається особливе передгрозове світло; При перших же проявах грози обов'язково зачини всі кватирки і двері в будинку, прослідкуй, щоб не було протягів.
Якщо до кімнати залетіла кульова блискавка, поводься якомога спокійніше:
— не розмахуй руками;
— ляж на підлогу;
— не бери до рук металевих предметів;
— не намагайся бігти, бо повітряний потік пожене блискавку за тобою;
— не роби різких рухів.
Град
Град — явище не таке вже й рідкісне. Над родючими землями град випадає навіть частіше, ніж горах.
Метеорологи розповідають, що в 1939 році в окрузі станції Нальчик випав град розміром з куряче яйце. В результаті було знищено 60 тисяч гектарів пшениці, на пасовищі вбито близько 2 тисяч овець.
В цьому ж році в Індії після випавшого граду знайшли градину, що важила 3—4 кг. Кажуть, тоді градом вбило слона. Найбільшу ж градину знайшли під час літньої грози в 1902 році в Китаї: її вага досягла 4,5 кг.
В червні 2001 року на Житомирщині пронісся буревій з градом. Деякі градини в діаметрі досягали 5 см. Були травмовані люди.
Поради Королеви Безпеки
Щоб не бути травмованим градом, сховайся до будівлі — не випробовуй долі.
Бурі, урагани, смерчі, буревії
Це дуже сильні вітри, що спричиняють велике руйнування — на суші валять будівлі, зривають дахи, з корінням виривають дерева, перекидають лінії електропередач. На морі викликають величезні хвилі.
Ось як починалася буря в червні 1998 року в Москві: «Дерева стояли, не поворухнувшись, не відчувалось навіть подиху вітерця. Природа якось дивно замерла. А потім...
Ураган налетів раптово, до нього ніхто не готувався, ніщо не віщувало біди. Сильний (більше 20 метрів за секунду) вітер зривав дахи з будівель і носив їх як осіннє листя, перевертав гаражі, валив величезні рекламні щити (від них якраз і постраждала найбільша кількість людей).
Ураган виривав з коренем дерева; тисячі стовбурів падали на тротуари, машини, будинки, на людей».
Коли під час бурі вихровий рух повітря піднімає пісок, порох, воду у вигляді лійки чи стовпа — це смерч (або торнадо, як його називають американці).
Наближення смерчу можна відчути по свистінню, що переростає в оглушливе ревіння, яке супроводжується тріском зламаних дерев. Його шлях звичайно не перевищує 80 км, а живе він не більше 2 годин.
Швидкість повітря в середині смерчу може перевищувати 1000 км за годину. При такому вітрі піщинка, піднята ним, пробиває людину наскрізь, як куля.
Буває, що піднятий предмет просто гойдається в середині смерчу. А через деякий час м'яко опускається на землю. Одного разу кухонна шафа була перенесена на декілька сотень метрів і жодна тарілка в ній навіть не зрушила з місця.
Було й таке, коли кури, що потрапили в епіцентр бурі, залишались живими, але без жодної пір'їнки. А одного разу смерч підняв з пасовища корову, переніс її на 700 метрів і поставив на землю. На елеваторі повністю зруйнував будівлю, а вагони з зерном позривав з рейок і розставив як йому заманулось. Але при цьому зерно в вагонах навіть не розсипалось.
Ось іще одна розповідь очевидців. Налетівши на маленьке селище, смерч пронісся по ньому. Захопивши один з будинків, відніс його на 20 метрів і перевернув, поставивши на дах. Легковий автомобіль проніс по вулиці і залишив в такому стані, ніби на ньому потоптався слон.
Охайно складені штани і сорочки, що лежали на столі, тепер опинились (так само охайно складеними) на підлозі, а стіл кудись зник, Зате в шафі замість одягу опинився битий шифер.
Всі ці історії виглядають смішно, але вітряна буря — це трагедія.
Літаюча корова, що залишилась живою, люди, яких переносить на великі відстані і ставить на землю неушкодженими — це винятки з правил.
Зустріч зі смерчем завжди закінчується для всього живого якщо не смертю, то травмами, хворобами, великими руйнуваннями всього довкілля.
Запам'ятай!
Ураган носе потрійну загрозу життю людей, що опинились у нього на шляху: вітер, дощ, град. Кожна з них може причинити величезне зло і невідомо, що небезпечніше. Дощ вважається найбільшим ворогом в тих районах, де часто трапляються повені.
Поради Королеви Безпеки
— Після завивання вітру і заливного дощу, що закінчились раптово, не поспішай відкривати двері і виходити на вулицю. Через декілька секунд може все повторитись знову, ти не встигнеш добігти до укриття.
— Якщо вітряна буря захопила тебе на відкритій місцевості зненацька, згадай поради індіанців. Падай на землю і втискуйся в неї обличчям. Це допоможе тобі не бути захопленим могутнім вітром, а ще врятує від задухи, бо в ґрунті легше знайти більш-менш чисте повітря для дихання, ніж та курява, що кружляє навколо.
Цікаво знати!
Оцінка... вітрові. Вітерець, вітер, вітрище, вітрисько, буревій... Он скільки вітрів є у нас. І кожен по-своєму називається, і кожен по-своєму поводиться, тобто дме. Оцінюють їх силу люди, виставляючи бали, як школярам за знання в школі. Одиницю має неспокійний вітер. 12 балів за поведінку отримав найбільший — буревій. Добре, що він у нас не частий гість. Десятибальний вітер вивертає дерева з корінням, а дев'ятибальний зриває дахи з будинків.
Повені
Вони з'являються після раптового і довгого танення снігу під час сильної зливи. Вода при цьому виходить із берегів річок і затоплює все навколо.
Люди, що пережили повінь, розповідають, як лякає, несе спустошення і смерть стихія води.
Біблійна легенда розповідає, що на шестисотому році життя одного з нащадків Адама Ноя відчинилися небесні вікна і полився дощ, який йшов 40 днів і 40 ночей.
Вода покрила всі високі гори. Зникло все живе, крім сім'ї Ноя і тварин, яких він взяв до себе в ковчег, що плавав 3 місяці, доки не зійшла вода.
Схожі легенди є в народів різних країн і навіть у давніх індіанців Америки. Це. говорить про те, що оповідки пов'язані з дійсністю: всі народи за роки існування переживали величезні потрясіння від стихійного лиха, що зветься повінню.
Поради Королеви Безпеки
Як діяти під час повені?
— Якщо ти знаходишся на першому поверсі, піднімись вище. При перебуванні в одноповерховому будинку піднімись на горище, дах.
— Якщо ти опинився в лісі, знайди підвищене місце, вилізь на дерево. Коли ти опинився у воді, пливи за течією до найближчої незатопленої ділянки. Використовуй при цьому дошки, колоди, тощо.
Суховії
В пустелях та степах це звичайне явище. Ознака того, що надходить піщана буря та суховій, — потемніння неба на горизонті. Це йдуть не ті хмари, що несуть живильний дощ, це несеться піднятий вгору вітром стовп дрібного пилу. Там, де пройшов суховій, рослини тьмяніють, засихають і гинуть.
Засуха
На землі знаходиться одна й та ж кількість води, яка не збільшується і не зменшується: на кожну людину припадає більш ніж 450 мільйонів кубічних метрів.
Але часто над якимсь районом довгий час не випадають опади. Якщо влітку місяць і більше ідуть дощі, починається засуха, а потім — голод. Під час засух загинула величезна кількість людей. Раптова засуха може трапитися в кожному районі: при цьому важко забезпечувати людей продуктами харчування і водою. Виникають різні шлунково-кишкові захворювання. Засухи часто викликають пожежі.
Цікаво знати!
В давнину, коли довго не випадало дощів, вважалось, що це злі духи не посилають їх нам на землю або Боги за щось розгнівалися. В кожного народу були свої обряди, що нібито допомагали накликати дощ: люди лили з дахів воду, шукали відьму, били палкою по порожній бочці, показуючи, ніби надходить гроза, молились Господу.
В американських племенах навіть приносили в жертву кров ягнят чи курчат. В кого з них тварин не було, різали собі руку і віддавали в жертву власну кров: тільки б зникла засуха! З часів Київської Русі дійшли до нас заклички нашого народу, які ще й зараз співають дітлахи:
Іди, іди, дощику.
Зварю тобі борщику.
Поставлю в кутику.
На зеленім прутику.
Поставлю на горбі.
Щоб не з 'їли комарі.
Дощик іде, квітка цвіте!
Снігові замети
Унаслідок тривалих снігопадів з'являються снігові замети. Вони також викликають різні порушення транспортного зв'язку, пошкодження електричних ліній. При цьому трапляються випадки обмороження частин тіла, замерзання людей.
Поради Королеви Безпеки
Як діяти під час снігопадів:
— Постарайся не виходити з дому.
— Якщо снігопад застав тебе в дорозі, дійди до найближчих осель.
— Ні в якому разі не зупиняйся, не сідай відпочити в дорозі.
— Рухайся! З останніх сил іди вперед! Людей, що присіли відпочити в заметіль, знаходили мертвими.
Землетруси
Землетруси завжди лякають людей своєю раптовістю. Встановлено, що в світі від них кожного року гине 10 тисяч чоловік. Дізнатись про початок землетрусу достовірно можна, лише уважно спостерігаючи за поведінкою тварин: вони відчувають його наближення за декілька годин і починають проявляти неспокій. Людина ж ще й досі не навчилася заздалегідь виявляти наближення землетрусу.
На протязі року на планеті трапляється більше 100 тисяч землетрусів. Іншими словами, кожні 5 хвилин земля здригається від поштовхів.
Землетруси — це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо як поштовхи і коливання. Тривають землетруси від кількох секунд до кількох хвилин і можуть повторюватися.
Слабкі землетруси спричиняють у будинках дзенькіт посуду, розгойдування люстр. Під час сильних — тріскаються стіни в будинках, обвалюється стеля. Дуже сильні землетруси призводять до тріщин на поверхні землі, обвалів у горах, руйнування будівель.
Поради Королеви Безпеки
Як діяти під час землетрусу:
— При перебуванні у будинку негайно вийди з нього. З одноповерхового будинку можеш вибратися через вікно. З багатоповерхового виходь сходами. Ліфтом користуватися не можна, він може застрягти.
— На вулиці швидко відійди від будинку на відстань, рівну його висоті, у напрямі скверу, широкої вулиці, спортивного майданчика.
— Будь особливо організованим, якщо землетрус застав тебе в театрі, магазині, громадському транспорті.
Довідкове бюро Всезнайка

Немає коментарів:

Дописати коментар